خلاصه ی تسطیح گرهای کتاب " دنیا مسطح است "

   تسطیح گر 1

   سقوط دیوار برلین

   سقوط دیوار برلین در تاریخ 9/11/1989 نیروهایی را آزاد کرد که سرانجام ، آزادی تمامی مردم در بند امپراتوری شوروی را به همراه آوردند . اما در عمل این نیروها تاثیرات گسترده تری به جای گذاشتند . این رویداد تعادل قدرت را به نفع حامیان حکومت دموکراتیک مبنی بر توافق و متمایل به بازار آزاد و به ضرر حامیان حکومت اقتدارگرا و متمایل به اقتصاد با برنامه ریزی متمرکز ، به هم زد . جنگ سرد مبارزه ای بین دو سیستم اقتصادی – سرمایه داری و کمونیسم – بود . با سقوط دیوار برلین تنها یک سیستم باقی ماند و هر کسی می بایست خود را به طریقی با آن هماهنگ کند . از آن پس ، اقتصادها به صورت فزاینده ای از پایین به بالا ادامه شدند ، متناسب با نیازها و آرزوی های مردم و نه از بالا به پایین و بر مبنای منافع دار و دسته ی کوچک حاکم .

تسطیح گر 2

عصر جدید اتصال : وقتی وب راه افتاد و نت اسکیپ به عموم عرضه شد.

    پس از عرضه کامپیوترهای  رومیزی یا همان شخصی ، این امکان فراهم شد که هر کس از خانه خود بتواند به اطلاعات شرکت خود و تحلیل و پردازش آن اقدام کند کاری که تا قبل از آن فقط در محل شرکتها و دانشگاههای بزرگ امکان داشت.

   ظهور اینترنت با فراهم شدن اتصال راحت به آن از طریق کامپیوترهای شخصی و سپس گسترش مرورگرهای تجاری وب ، سپر جادویی ایجاد کرد که افراد می توانستند پیام ، مستندات ،صفحات وب و ... را از روی کامپیوتر خود به صورت دیجیتالی در اختیار هرکسی در هرکجای دنیا قرار دهند.

   ورود نت اسکیپ به عنوان اولین مرور گر تجاری که بصورت گسترده پذیرفته شد و  وب را برای افراد 5 تا 95 ساله ملموس و قابل استفاده کرد بهمراه عرضه سیستم عامل ویندوز 95 ، آغاز کننده دوران رونق اینترنت شدند که پس از چند رقابت شدید برای انحصار تعیین نوع ، غالب و نحوه عرضه محتوای وب در اینترنت مابین شرکتهای بزرگ کامپیوتری ، ساختار یکپارچه و پیوسته ای برای اینترنت معین شد که تسطیح کننده عظیمی بود که مردم بسیاری را به هم متصل کرد که خود سرآغاز انقلاب دیجیتالی برای تبدیل همه چیز از واژه ، موسیقی ، فیلم و فایل و عکس .... به بیت و بایت و ارسال آن برای دیگران در هر جایی بود.

جمع بندی :

   مرحله عرضه کامپیوتر شخصی و سیستم عامل ویندوز که باعث تعامل هر شخص با شبکه شرکتش شد با ورود اینترنت و مروگرهای تجاری باعث تعامل هر شخص با هر کسی در هر جای جهان شد . (آقای دهقان )

تسطیح گر 3:

نرم افزارهای گردش کار

ظهور و یکپارچگی نرم افزار گردش کار بر خلاف دو تسطیحگر قبل، انقلابی بی سرو صدا بود که اکثر مردم متوجه آن نشدند. نرم افزارهای گردش کار از میانه دهه 1990 تا پایان همین دهه متبلور شدند و تأثیری همانند دو تسطیحگر قبل داشتند.

انقلاب گردش کار به این ترتیب شکل گرفت: وقتی دیوارها فروریختند و PC ها و نت اسکیپ به مردم امکان دادند  تا به یکدیگر متصل شوند، مدت زمان زیادی نگذشت که آنها علاقمند شدند علاوه بر مرور کردن و فرستادن ایمیل، پیام فوری، عکس و موسیقی، کارهای بیشتری روی اینترنت انجام دهند. آنها تمایل پیدا کردند که به چیزها شکل دهند، طراحی کنند، بفروشند، بخرند، موجودی انبار را دنبال کنند، کارهای مالیاتی انجام دهند و تصویر اشعه ایکس کس دیگری را از آن سوی دنیا ببینند و این کارها را به صوت پیوسته از هر جا به هر جا دنبال کردند. لذا «اولین پیشرفت واقعاً جدی در گردش کار، ترکیب PC و اینترنت بود»

برای گردش کار پروتکلی نیاز بود: اینترنت و زبان جهانی. HTML زبانی بود که به همه امکان داد، داده ها و مستندات را به نحوی طراحی و منتشر کنند که قابل ارسال و خواندن در هر کامپیوتر و در هر جا باشد.

با وجود این، انقلابی که در گردش کار شاهد آن بوده ایم، از پروتکل های انتقال تا استانداردهای فرایندهای بیزینس (تجارت) منجر به انفجاری از آزمایش و نوآوری خواهد شد.

«جری رائو» کارآفرینی که از هند کارهای حسابداری امریکا را انجام می دهد می گوید: پلتفرم گردش کار به ما امکان داد کاری برای صنعت خدمات انجام دهیم که «هنری فورد» برای صنعت تولید انجام داد. ما هر فعالیتی را جدا می کنیم، آن را استاندارد می کنیم و برای هر کس که بهتر انجام دهد می فرستیم و مجدداً در دفتر مرکزی (یا یک نقطه دور دیگر) مونتاژ می کنیم. این انقلاب اساسی است که امکان می دهد رئیس یک جا باشد و کارمندان در جای دیگر. لذا به شما اجازه می دهد که دفاتر مجازی جهانی ایجاد کنید و به گوشه و کنار جهان دسترسی داشته باشید. به این ترتیب همه ما 24/7/365 کار می کنیم.(آقای فتحعلی خانی)

تسطیح‌گر چهارم

امکان آپلود

ایفای نقش تولیدات و خارج شدن از انفعال مصرف‌کنندگی صرف.

آپلود جلوه‌ای از جهانی سازی معکوس یا محلی‌سازی است چون نفس اتصال به شبکه جهانی اطلاعات، ارزش افزوده برای یک ملت ایجاد نمی‌کند، بلکه زمانی می‌تواند مدعی تأثیرگذاری در روندهای جهانی بالا باشد که نسبت آپلود به دانلود بالا باشد تا در تولید و عرضه اطلاعات سهم بگیرد.

آپلود یعنی فرهم‌آمدن امکان انتشار محصولات و نیز افکار به صورت تقریباً مجانی به سراسر دنیا و تبدیل روابط عمودی افراد و جوامع به روابط افقی و در نتیجه خروج افراد و جوامع از حالت انفعال و تبدیل مصرف کننده به تولیدکننده، مثلاً از طریق استفاده همگان از مدخل‌های دانشنامه‌ای جوامع مختلف در سرتاسر دنیا.

محلی سازی جهانی (Glocalization) واژه ابداعی نویسنده کتاب است که احتمالاً در واکنش به نگرانی ملت‌های دنیا از روند جهانی شدن - که در نظر آنان مساوی آمریکایی شدن است - مطرح می‌شود . نویسنده تلاش دارد با مثال‌های متعددی «جهانی سازی معکوس» را به رخ بکشد و پوشیدن لباس ساری و خوردن خوراک کاری را نمونه‌ای از بقای فرهنگ‌ها بداند . او می‌گوید‌: « اکنون مطلوب‌ترین غذای جهانی نه بیگ مک بلکه پیتزا است . پیتزا چیست ؟ تکه صاف خمیری که هر فرهنگی می‌تواند اغذیه خاص خود را روی آن بگذارد . در نتیجه ژاپن پیتزای سوشی ، بانکوک پیتزای تایلندی و لبنان پیتزای مزه دارد . سکوی جهان مسلط نیز به خمیر پیتزا شباهت دارد که به فرهنگ‌های مختلف امکان می دهد طعم و چاشنی خود را به آن بزنند .»

این مثال‌ها در اثبات جهانی سازی معکوس یا محلی سازی نیست زیرا پس از یک رفت و برگشت پدید آمده است و در واقع ، استحاله فرهنگ‌ها در روندهای جهانی است ، جهانی سازی با دکور یا رنگ محلی است زیرا فقط به ظواهر بسنده می شود .

او می گوید : «گوگل در صد و شانزده زبان ، ‌از عربی تا زولو .... هر قدر برای مردم کسب اطلاعات به زبان خودشان آسانتر باشد ، احتمال ماندگاری زبان و ادب آنها بیشتر خواهد شد . جهانی شدن محلی «جهانی شدن معکوس» است .... این جهانی شدن نیست که ما را می‌بلعد بلکه فرهنگ محلی است که جهانی می شود .»(آقای مزینانی)

تسطیح گر 5

برون سپاری

هند تا اواخر قرن بیستم یک خریدار دوم محسوب می شد (خریدار دوم کسی است که یک کارخانه یا امکانات و تجهیزاتی را در پی ورشکستگی مالک اول به یک دهم قیمت خریداری می کند). وقتی آمریکایی  ها نتوانستند از کابل های فیبر نوری که زیر زمین و اقیانوس ها کشیده شده بود ، استفاده کنند و سهامشان بسیار کم ارزش شد و مجبور به فروش آن شدند، هندی ها از موقعیت استفاده کردند و بدون خریداری اصل سهام این تجهیزات ، از ظرفیت فیبر نوری که از غرب تا شرق جهان کشیده شده بود، بهره برداری کردند .

هندی ها با توجه به سیاست های اقتصادی که داشتند ، مهندسان جوان بسیاری را در عرصه علوم رایانه تربیت کردند که به علت نبودن موقعیت شغلی کافی نتوانستند در هند فعالیت کنند و اغلب به کشورهای غربی از جمله آمریکا مهاجرت کردند و در آنجا شرکت معتبر رایانه ای با کمترین هزینه آنها را به کار گرفتند و آمریکایی ها به عنوان خریدار دوم توان مغزی هند با کمترین هزینه شدند و در واقع حدود 25 هزار فارغ التحصیل هندی که با هزینه مالیات دهندگان هندی در مدارس ممتاز علوم رایانه ای تحصیل کرده بودند را برای غنای توان علمی و دانش آمریکا به کار گرفت .

مهندسان هندی در موسسات مختلف رایانه ای مشغول به کارشدند و تجربه های فراوانی را در انجام کارهای رایانه ای در شرکت های معتبر به دست آوردند و باعث سودآوری زیادی نیز برای شرکت های آمریکایی شدند .

در اواخر قرن بیستم مشکلی در رایانه ها توجه صنایع رایانه ای را به خود جلب کرد که مشکل هزاره نام گرفت . این مشکل نتیجه عملیات طراحی اولیه رایانه بود که موجب موجب سوء عملکرد پردازشی در تاریخ ، ایام و ساعت بعد از ژانویه سال 2000 شده و نگرانی گسترده توقف احتمالی صنایع حساس نظیر الکتریسته و امورمالی و دولتی را بعد از نیمه شب 31 دسامبر 1999 ایجاد کرد .

حل این  مشکل برای به روز رسانی تعداد بسیار زیادی از رایانه های شخصی و ابررایانه ها به هزینه و نیروی انسانی و وقت زیادی نیاز داشت و بسیار فرساینده بود که در عرصه رقابت چندان امتیازی هم نداشت . در این زمان فرصتی استثنایی برای هندیان مهیا شد تا به کمک نیروی انسانی فراوان و ارزان ، بهره گیری از کابل فیبر نوری و همکاری شرکت های معتبر دنیا این مشکل جهانی را حل کنند و تاثیر خود را در عرصه صنعت فناوری اطلاعات به جهانیان اثبات کنند .

در اویل سال 2000 مشکل هزاره در حال فروکش بود که ناگهان تجارت الکترونیک ، محرک دیگری در عرصه تجارت ، سر بر آورد .

 بار دیگر برای حل مشکل انجام تمام وقت پشتیبانی رایانه ای در تجارت الکترونیک به وسیله کاربران هوشمند ، نگاه ها به سوی هند جلب شد .

آمریکایی ها در اوایل سال 2000 روادید مهندسان هندی را که رویداید کارموقت داشتند؛ لغو و به کشورشان بازگردانده بود . روسای شرکت های رایانه نیز به مدیران خود تاکید می کردند با هزینه ای کمتر ، باید کارها انجام شود . مدیران شرکت های رایانه با مشکل نیروی متخصص ارزان و مشتاق و افزایش هزینه ها با توجه به رکود بازار مواجه بودند . برای همین با شرکت های رایانه ای هندی مذاکره کردند تا زمانی که در کشورهای غربی شب و در هند روز است ، از خدمات پشتیبانی هندیان استفاده کنند . هندیان علاوه بر ارزانی و تخصص قابل قبول ، مشتاق نیز بودند و این توافق عملی شد . هندی ها با سخت کوشی ، یادگیری و خرد پیشکسوتان خود توانستند از این فرصت استفاده کنند و زمانی که در غرب همه خوابند ؛ هندی ها با استفاده از رایانه های آنان خدمات پشتیبانی را ارایه کردند و صورت شبانه روزی همه عرصه های مختلف (پزشکی ، علمی ، پژوهشی ، صنعتی و ... ) در حال فعالیت هستند. و از اینجا جهانی شدن جان گرفت .

عملیات برون سپاری برای جهانیان به ویژه هندی ها و آمریکایی ها سود فراوانی را به همراه آورده است . هند را از آزادی در نیمه شب (کتاب معروف آزادی در نیمه شب مربوط به نهضت آزادی هند از استعمار انگلیس در سال 1947میلادی ) به اشتغال در نیمه شب هدایت کرد .(آقای محمدی)

تسطیح‌کننده شماره 6:

برون‌کرانه‌بری؛ دویدن با غزال‌ها و خوردن با شیران

در دسامبر 2001 چین رسما به سازمان تجارت جهانی WTO پیوست. معنای این پیوند این است که پکن به قواعد جهانی حاکم بر واردات، صادرات و سرمایه‌گذاری گردن نهاده تا میدان رقابتی خود را با سایر نقاط جهان هم سطح سازد.

از زمانی که چینی‌ها به سازمان تجارت جهانی پیوسته‌اند هم آنها و هم بقیه جهانیان ناچار شده‌اند سریع‌تر بدوند چرا که پیوستن چین به این سازمان به نوع دیگری از همکاری –برون‌کرانه‌بری- تحرکی عظیم بخشید. هر قدر گیرایی چین به عنوان پایگاهی برای برون‌کرانه‌بری افزایش یابد، سایر کشورهای توسعه‌یافته یا در حال توسعه رقیب آن همچون مالزی، تایلند، برزیل و مکزیک ناگزیرند به گیرایی و جذابیت خود بیفزایند. توان تسطیح‌کنندگی چین از واقعیت رشد بازار عظیم داخلی خود نیز سود می‌جوید.

ناقدان رفتارهای تجاری چین معتقدند هیبت و قدرت اقتصادی چین به مفهوم تبدیل تدریجی این کشور به یک بسترساز جهانی در زمینه‌های مختلف اقتصادی(قوانین کار، دستمزد و..) و تجارت است. این فرایند در تجارت به «قیمت چینی» مشهور است. راهبرد بلندمدت چین در اقتصاد این است که امریکا و اتحادیه اروپا را پشت سر بگذارد.

قدرت تسطیح‌کنندگی چین در عین حال که نیروی کار مشاغل در تولید در کل جهان را تحت فشار قرار داده اما برای مصرف‌کنندگان موهبتی الهی است. ضمن اینکه چین در جذب کارگران غیرماهر، نیمه ماهر و ماهر و همچنین ایجاد مشاغل تولیدی، تجهیزاتی و دانایی‌محور و تولید محصولات متنوع و گوناگون قدرت بالایی دارد.

به اعتقاد «پرکووسکی»، مزایای تولید در چین در برخی زمینه‌های صنعتی کاملا آشکار و اغماض نکردنی است. یا باید خود مسطح شویم یا آماده باشیم که توسط چین مسطح شویم! او می گوید «اگر در آمریکا بنشینید و به چگونگی راه یافتن به چین نیاندیشید، ظرف ده یا پانزده سال آتی، دیگر جزء رهبران جهانی نخواهید بود».

اگر چین بتواند از سرعت‌گیر سیاسی بر سر راه خود عبور کند، نه تنها یک پایگاه وسیع‌تر برون‌کرانه‌ای، بلکه بدیل دیگری از اقتصاد آزاد ایالات متحده خواهد شد. این می‌تواند یک تحول مثبت برای تمام جهان باشد.

آمریکا جز در صورت درگیر شدن با چالش صنعتی محصول «ارزش چینی» در بلندمدت و در حوزه‌های متعدد در اثر زوال قدرت و نفوذ اقتصادی خود آسیب‌پذیر است و زیان خواهد دید. به عبارت روشن‌تر، چنانچه آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها بخواهند از تسطیح جهان و پیوند حاصل بین بازارها و مراکز دانش سود ببرند، ناگزیر هستند حداقل با سرعتی در حد سریع‌ترین شیر بدوند و به گمان من (فریدمن)، شیر همان چین است که البته بسیار سریع می‌دود!(آقای رضایی)

تسطیح گر 7

زنجیره تدارکات

تا زمان بازدید از مرکز اداری وال –مارت در بنتون ویل آرکانزاس هرگز یک یک زنجیره تدارکات را حین فعالیت مشاهده نکرده بودم.مهمانداران در وال _مارت من را به مرکز توزیع 12هکتاری خود بردند،در آنجا از یک سکوی دیده بانی بالا رفتیم ونمایش را دیدیم.دریک سمت ساختمان ،ده ها تریلر سفیدوال_مارت جعبه های کالای مربوط به هزاران تدارک کننده راخالی می کردند.جعبه های بزرگ وکوچک در هر بارانداز به تسمه نقاله منتقل می شدند.این تسمه نقاله های کوچک بار را به تسمه نقاله های بزرگ ترمنتقل می کردند.مثل جویبار های کوچکی که در یک رود خانه به هم می پیوندند . بیست و چهر ساعت در روز ، هفت روز در هفته ، کامیون های تدارکات بار را به جویبار 20 کیلو متری تسمه نقاله می بردند و جویبار های تسمه نقاله بار را به ردخانه عظیم محصولات بسته بندی شده وال مارت منتقل می کنند و این روند تا جایی ادامه دارد که این محصولات را به قفسه های یک فروشگاه خاص وال مارت در نقطه ایی از کشور منتقل کنند . در انجا مصرف کننده یکی از این محصولات را از قفسه برمی دارد ، متصدی صندوق ان را اسکن می کند و در ان لحظه پیامی ساخته می شود . ان پیام شبکه وال مارت را تا تا تدارک کننده ان محصول طی می کند. فرقی نمی کند که ان تدارک کننده در ساحل چین باشد یا در ساحل مین.

دو چالش اساسی در توسعه یک زنجیره تدارکات در دنیای مسطح وجود دارد یکی بهینه سازی جهانی است معنایش این است که مهم نیست که یک قطعه را در یک محل ارزان تر بخرید ، مسئله اساسی این است که باید هزینه ی کلی تحویل سر وقت کلیه قطعات از چهار گوشه جهان به کار خانه ها و فروشگاه ها پایین باشد ، و مطمئنا باید پایین تر از رقبای شما باشد .

نتیجه اولین چالش متعادل کردن همه عوامل است تا مطمئن ترین و ارزان ترین سیستم تحویل مستقر شود دومین چالش عمده ، هماهنگ کردن بدون اختلال تدارکات در شرایطی است که تقاضا به سختی قابل پیش بینی است شفی می گوید که راه های زیادی برای روبه رو شدن شرکت ها با این چالش ها وجود دارد ، یکی از ان ها جایگزینی انبار با اطلاعات است وال- مارت پیش اهنگ این موضئع بوده است. هر چه سرع تر درباره خرید مشتری اطلاعات داشته باشد .(چه محصولی ، چه مدلی، چه رنگی) سریع تر می توانید اطلاعات را به تولید کننده و طراح برسانید . یک زنجیره تدارکات بتواند تشخیص دهد که در هر لحظه محصولات در کجای زنجیره تدارکات هستند و بتواند کالا را به جایی که مورد تقاضاست تغییر جهت دهد .

امروزه وال مارت در اخریت نوع اوری مربوط به زنجیره تدارکاتش آر اف آی دی را به کار گرفته است ریز تراشه تشخیص فرکانس رادیویی که به هر پالت و جعبه ی اجناس ورودی به وال مارت نصب می شود . آر اف آی دی ژنریک  فناوری است که از امواج رادیویی برای تشخیص خودکار اشیا یا افراد استفاده می کند . وقتی آر اف آی دی دارید درک بهتری از عرضه و تقاضا دارید .

وال مارت دائما در جستجوی راه های جدیدی برای همکاری با مشترینش است . (خانم عبداللهی )

تسطیح گر 8

درون سپاری (همکاری تنگاتنگ شرکت های تخصصی و انجام عملیات نیابتی)

شرکت UPS یک شرکت حمل و نقل بین المللی است که در سرتاسر جهان بسته های پستی را تحویل گرفته و ظرف کوتاه ترین مدت ممکن آن را به مقصد تحویل می دهد.

نکته مهم: آنها فقط بسته تحویل نمی دهند، آنها کار تدارکاتی می کنند. آخرین شعار کمپانی: دنیای شما همزمان شده است

UPS فقط بسته تحویل نمی دهد بلکه زنجیره تدارکات جهانی شرکت های بزرگ و کوچک را همزمان می کند.

مثال: چرخه تعمیر لب تاپ های مشتریان توشیبا بسیار طول می کشید. برای تعمیر، مشتری باید لب تاپش را تحویل UPS می داد. بعد از همین طریق تحویل توشیبا می شد و چرخه بازگشت نیز به همین صورت. مشتریان از فرایند طولانی تعمیر ناراضی بودند.

راهکار UPS برای حل مشکل: لب تاپ به جای اینکه از هاب مرکزی UPS به توشیبا برود همانجا می ماند و تکنسین های توشیبا در هاب مشغول تعمیر می شود نتیجه اینکه  تعمیر و تحویل لب تاپ ظرف حداکثر سه روز صورت می پذیرد.

امروزه UPS به داخل خیلی از شرکت ها رفته و کلیه امور مربوط به حمل و نقل شرکت ها را نیابتاً بر عهده گرفته تا تحویل سر وقت را انجام دهد. به این ترتیب بیشتر وقت مسئولین شرکت ها صرف تفکر پیرامون افزایش کمی و کیفی تولید خواهد شد.

این فرایندها «این- سورس» کردن یا درون سپاری  نامیده می شود. شکل کاملاً جدیدی از همکاری و تولید ارزش افقی که بوسیله دنیای مسطح امکان پذیر شده و به نوبه خود آن را مسطح تر می کند. این مسئله علت اهمیت راه اندازی زنجیره تدارکات در دنیای مسطح را تبیین می کند.

شکل گرفتن «این-سورس» به این دلیل بود که وقتی دنیا مسطح شد کوچک ها توانستند کارهای بزرگ انجام دهند یعنی توانستند اطراف دنیا و ظرفیت های خودشان را ببینند. مناطق وسیعی را دیدند که می توانند جنس خود را در آنجا بفروشند، کالایشان را تولید کنند یا مواد خام بهتری بخرند. اما مهم این بود که چگونه این کار انجام گیرد چرا که این شرکت های کوچک ظرفیت خود را اینقدر نمی دانستند که بتوانند این کار بزرگ یعنی مدیریت زنجیره تدارکات پیچیده جهانی را انجام دهند. این کار را از طرف آنها انجام داد. بنابراین آنها توانستند بزرگ عمل کنند.

مهندسان UPS وارد شرکت شده تولید، بسته بندی و فرایند تحویل کالای شرکت را تحلیل می کنند و به بازطراحی این فرایند می پردازند و کل زنجیره تدارکات شرکت را مدیریت می کنند و در صورت لزوم حتی آنرا تامین مالی نیز می کنند.

حتی مواردی مثل دریافت و پرداخت را نیز به عهده می گیرد که البته نیازمند: اعتماد و صمیمیت بسیار زیاد بین UPS با مشتری و مشتریان مشتری است.

نتیجه اینکه وقتی با زنجیره UPS اتصال برقرار باشد شرکت کوچک می تواند بزرگ عمل کند و میدان رقابتی گسترده ای برای خود فراهم کند. در مقابل UPS به شرکت های بزرگ کمک می کند که کوچک عمل کنند؛ یعنی با تعمیر سریع، تحویل به موقع، رفع موانع گمرکی، کد رهگیری هوشمند، دریافت بهای کالا و ... گستره کار عملیاتی شرکت در کمترین زمان ممکن صورت می گیرد که این بدان معنا ست که شرکت های بزرگ دارند کوچک عمل می کند.

کرت کواهن معاون ارشد فروش و بازاریابی: ما از بانک معتبر تریم! وقتی فروشنده کالا از نظر مالی به خریدارش اطمینان ندارد، با تحویل جنس به ما می تواند مطمئن باشد که تا پول پرداخت نشود بسته تحویل داده نمی شود. پس توانایی ما از بانک در مدیریت دریافت و پرداخت بیشتر است چرا که ما هم بسته را در اختیار داریم هم با مشتریان رابطه مستمر داریم. در نتیجه ما دو نقطه اتکا داریم.

فقط کسب و کارهای کوچک نیستند که از این-سورس بهره می برند. شرکت فورد در سال 2001 شبکه توزیع آشفته خودش را به UPS تحویل داد تا مشکلش را حل کنند. نتیجه این که با برنامه ریزی صورت گرفته مدت زمان تحویل ماشین به نمایندگی ها از 6 ماه در سرار جهان به میانگین حدود 10 روز رسید. یعنی 40% کاهش هزینه

نتیجه اینکه UPS تنها بسته ها را همزمان نمی کند بلکه همه شرکت و تعامل آن با مشتریان و تدارک کننده ها را همزمان می کند. این، چرخه ای است که هر کسی را توانمند می کند تا کسب و کارش را جهانی کند و زنجیره تدارکاتش را بهبود بخشد.(آقای مقدسی )

تسطیح گر 9-

 این فرم کردن - جستجو در وب، گوگل، یاهو، ام اس ان

-         نویسنده اشاره می کند که در ساختمان مرکزی گوگل سرگرمی های زیادی وجود دارد و در یک طرف سالن کره ای در حال چرخیدن است که شعاع های نور ساطع می کند که شدت آن متناسب با آدمهای درحال سرچ از گوگل است، شدید ترین نور از امریکا، اروپا، کره، زاپن و چین است و خاورمیانه و افریقا کاملاً تاریک است.

-         او می گوید در سال 2001 بیشترین جستجوی مردم در گوگل کلمه «سکس» بود و بعد از آن «خدا» سوم «شغل» و چهارمین مورد «کشتی حرفه ای» بود، در ادامه وی از زبان سرگی برین می گوید که هدف گوگل بی گمان در دسترس قرار دادن همه دانش جهان به همه زبانهاست.

-         او واژه گوگل را تغییر یافته واژه گوگول که به معنی عدد یک و صد صفر در برابر ان است می داند که هدف از انتخاب این نام مقدار اطلاعات نامحدود آن است.

-         اریک اشمیت از مدیران گوگل می گوید ما در این حد تبعیض قائلیم که شما اگر کامپیوتر نداشته باشید نمی توانید به آن دسترسی داشته باشید، وی اینفرم کردن را اینطور تعریف می کند:

این فرم کردن هکاری با خود در مقام تدوین کننده و انتخاب کننده سرگرمی قائم به ذات و خود مختار است. [در واقع به معنی جستجوی آزاد اطلاعات]

-         نویسنده در ادامه اشاره می کند که جستجو برای اطلاعات امروزه نقش مهمی در زندگی افراد دارد و روزی خواهد آمد که مردم در هر زمان و به کمک هر دستگاهی هر اطلاعاتی که نیاز دارند پیدا کنند. او استفاده دخترش از دستگاه tivo (دستگاه انتخابی برای تماشای برنامه های تلویزیون که به شما امکان می دهد که فلان برنامه را در هر ساعت با حذف تبلیغات به صورت دلخواه تماشا کنید) را در این خصوص مثال می زند، وی در این راستا تا حدی آینده تلویزیون را زیر سوال می برد و tivoهای پیشرفته را جایگزین آن می کند تا در زمان بیننده هر چه دوست دارد ببیند.

-         وی موفقیت tivo و گوگل و یاهو را در همکاری نزدیک با مخاطبان می داند.

-         در ادامه زیر عنوان خوب باشید به از بین رفتن مرزها اشاره می کند که می تواند برای همه مشکل ساز باشد یا برای مجرمین فرصت ساز، اما وی می گوید این مجرمین هم در این فضای جدید از این شفافیت در امان نیستند.( آقای آهنگر)

تسطیح گر 10

تقویت تسطیح گرهای قبلی

در واقع چیز جدیدی را بیان نمی کند جز "تقویت کننده"ی که تسطیح گر های قبلی را تقویت می کند. تقویت کننده های که " دیجیتال ، متحرک ،  مجازی و شخصی" است .

اولین تقویت کننده مربوط به مسئله ی محاسبات است : راهی آسان برای فکر کردن به محاسبات در هر مقیاسی . توانایی محاسباتی ، توانایی ذخیره سازی و توانایی ورودی /خروجی . در واقع ما با " دیجیتال" کردن همه داده ها از عکس گرفته تا موسیقی و داده های آماری مدیریت تجزیه و تحلیل آنها را در عرض چند هزارم ثانیه انجام می دهیم. این پیشرفت به طوری است که جدید ترین نگاری پردازنده ها (همانند اینتل) به مرز 20 میلیارد دستورالعمل در ثانیه نزدیک می شوند.

تقویت کننده دوم در برگیرنده پیشرفتی است که در پیام دهی فوری و مشارکت فایل صورت گرفته است. یعنی ما می توانیم دهها فایل صوتی توصیری و ... را در شبکه اینترنت به اشتراک بگذاریم و از داده های یکدیگر استفاده کنیم. این یعنی دسترسی به حجم عظیمی از داده.

تقویت کننده سوم مربوط به پیشرفت تلفن همراه  که با اینترنت کا رمیکند.یعنی اینکه اینترنت م یتئاند بستری برای انتقال صوت و تصویر گردد.این یعنی مرگ شرکتهای مخابراتی سنتی!زیرا هزینه این انتقال قابل مقایسه با سیستم های مخابراتی نیست.

چهارمین تقویت کننده کنفرانس ویدئویی است. این یعنی همکاری  و گفتگو مقابل دوربین ها و تلوزیون ها . در این حالت شما می توانید حرکات و حالات طرف مقابل را نیز درک کنید همانند یک گفتگوی رودر رو.

پنجمین تقویت کننده پیشرفت های اخیر درگرافیک کامپیوتری است.یکی از هیجان انگیز ترین زمینه های فناوری حول انچه که رابط کاربر نسل سوم نامیده م یشود شکل گرفته است.رابط های بهش دت تعامل  و قابل روئیت برای انواع کاربر ها در درمان آموزش علوم و بیزنس را به همراه می آورد.بازی های کامپیوتری آن لاین  و مدیریت سیستم آبیاری چمن خانه از راه دور و جراحی آن لاین از امثال این تقویت کننده است

ششمین و مهم ترین تقویت کننده فناور یها  و دستگاههای بیسیم است.این تقویت کننده این امکان را به ما می دهد بعد مکان را از بین ببریم و در هر جا از دهها متر زیر زمین در مترو و یا در تاکسی در حال حرکت به دنیایی آن لاین متصل باشیم و کار های خود را مدیریت کنیم و یا در کلاس درس حاضر باشیم و یا به خرید بپردازیم. م یام یتوانیم با موبایلمان که به اینترنت متصل است با اسکن بارکد روی یک پوستر کنسرت بلیط انرا خریداری کنیم. در واقع این یک ابر تقویت کننده هست که دنیایی دیجیتال و مجازی را همیشه همراه ما کرده است.

   فریدمن بیان می کند ؛ دیوار برلین فقط راه ما را سد نمی کرد ؛ جلوی دید ما را هم می گرفت و توانایی آن را که به دنیا به صورت بازار واحد ، اکو سیستم واحد و جامعه ای واحد فکر کنیم از ما سلب می کرد . قبل از 1989م می توانستید سیاستی شرقی یا سیاستی غربی داشته باشید اما مشکل می توانستید به سیاستی " جهانی " فکر کنید . " آمارتیاسن " اقتصاددان هندی ؛ دیوار برلین فقط نمادی از اسارت مردم آلمان شرقی نبود بلکه روشی برای جلوگیری از شکل گرفتن نوعی دیدگاه جهانی از آینده هم بود . وقتی دیوار برلین وجود داشت ، ما نمی توانستیم به دنیا به مثابه ی یک کل بیندیشیم . وی می گوید ؛ اگر من سقوط دیوار را جشن می گیرم برای این است که معتقدم می توانیم چیزهای زیادی از هم یاد بگیریم . بخش عظیم دانش ما با یاد گرفتن از آدم های آن سوی مرز فراهم شده است .

   سرانجام سقوط دیوار فقط راه دسترسی مردم به ذخیره ی دانش یکدیگر را باز نکرد . این رویداد همچنین راه پذیرش استانداردهای مشترک را هموار کرد که میدان بازی مسطح و هموارتری ایجاد می کند مثل شکل گرفتن اتحادیه اروپا و پیدایش یورو به عنوان پول مشترک .

   ظهور PC مجهز به ویندوز در این دوره عملا استفاده شخصی از کامپیوتر را عمومیت داد و یک مانع بسیار مهم دیگر را حذف کرد : حد مقدار اطلاعاتی که هر فرد می توانست جمع کند ، تالیف کند ، دستکاری کند و توزیع کند . میلیون ها نفر برای اولین بار خالق پیام خودشان به شکل دیجیتال بودن و می توانستند به صورت گسترده ای با دیگران در این باره شریک شوند . گسترش کاربرد کامپیوترهای شخصی ، دستگاه فاکس ، ویندوز و مودم دایل آپ و اتصال آن ها به شبکه ی تلفن جهانی همگی در اواخر دهه ی 1980 و اوایل دهه ی 1990 پلتفرمی ایجاد کردند که آغازگر انقلاب اطلاعاتی بود .

   با سقوط دیوار برلین محدودیت های سیاسی دسترسی افراد هم فروپاشید . این پیشرفت ها همزمان به ناگاه به افراد مقیم در دنیای مسطح ، هم دسترسی و هم مقیاس بخشید . دسترسی به این دلیل که افراد می توانستند پیام را به اشکال جدید و متنوع ایجاد کنند و مقیاس به این دلیل که می توانستند پیام شان را با مردمان بسیار بیش تری سهیم شوند .(آقای اصنافی)

/ 0 نظر / 121 بازدید