شبکه‌های اجتماعی کابوس جدید والدین در غرب


بی‌اطلاعی 67 درصد والدین از حضور فرزندان در شبکه‌های اجتماعی


بررسی های جدید در آمریکا نشان می دهد در مجموع 67 درصد از والدین از اینکه فرزندانشان در سایت های شبکه ای فعالیت می کنند، اطلاع ندارند و نمی دانند که آنها در این سایت ها دارای حساب کاربری هستند.

از مجموع این والدین 95 درصد خود را در برابر حفظ امنیت فرزندانشان در این سایت ها مسئول می دانند. 67 درصد هم گفته اند در صورت تمایل فرزندان به آنها در زمینه ایجاد حساب کاربری کمک می کنند در مورد خطرات و مزایای شبکه های مختلف اجتماعی با آنها بحث می کنند و بر نحوه استفاده بچه ها از این شبکه ها نظارت می کنند.
56 درصد والدین گفته اند در شبکه های اجتماعی دوست فرزندانشان می شوند و با قرار گرفتن در شبکه دوستی آنها می توانند اقداماتشان را زیر نظر بگیرند. 52 درصد هم گفته اند تاریخچه مرورگر فرزندانشان را برای پی بردن به اقداماتشان چک می کنند. 49 درصد هم گفته اند به درون حساب کاربری آنها نگاه می کنند. تنها 10 درصد از والدین از نرم افزارهای مخصوص نظارتی و کنترلی برای بررسی فعالیت های شبکه ای فرزندانشان استفاده می کنند.
همچنین اکثر والدین اظهار داشته اند که از نظر آنها سرقت هویت و سوءاستفاده اخلاقی و جنسی از کودکان و نوجوانان مهم‌ترین خطری است که آنها را در زمان استفاده از شبکه های اجتماعی تهدید می کند.
در مجموع 51 درصد از والدین آمریکایی اظهار داشته اند که تا حدی نگران شبکه های اجتماعی هستند. 25 درصد گفته اند که خیلی نگران این شبکه ها نیستند. 18 درصد گفته اند به شدت نگران این شبکه ها هستند و 6 درصد هم گفته اند که اصلا نگران این شبکه ها نیستند. پس می توان نتیجه گرفت که در مجموع نگرانی در این زمینه میان والدین گسترده و جدی است.


حداقل سن ورود به شبکه‌های اجتماعی 13 سال


یکی از مشکلاتی که در مورد شبکه های اجتماعی وجود دارد آن است که بسیاری از کودکان در زمانی که هنوز شرایط سنی لازم را ندارند عضو این شبکه ها می شوند. به طور معمول در غرب سن متداول برای آشنا شدن با شبکه های اجتماعی 13 سال است. اما 38 درصد از بچه ها هم قبل از 13 سالگی اولین حساب کاربری خود را در سایت فیس بوک افتتاح می کنند. این مسئله تا حدی باعث نگرانی کارشناسان و متخصصان تعلیم و تربیت شده است.

از مجموع کودکانی که قبل از رسیدن به 13 سالگی در شبکه های اجتماعی حساب کاربری افتتاح می کنند، 84 درصد این حساب ها را در سایت های فیس بوک یا مای اسپیس افتتاح می کنند. جالب آنکه در این سایت ها هم حداقل سن مجاز برای افتتاح حساب کاربری 13 سال تعیین شده است. از مجموع حساب های باز شده در سایت های شبکه ای 90 درصد با اطلاع والدین افتتاح می شوند.
کمترین سن افتتاح حساب فیس بوک در آمریکا به 5 تا 7 سالگی برمی گردد. البته در 67 درصد از موارد این کار با اطلاع والدین و در 32 درصد بدون اطلاع آنها صورت می گیرد. کارشناسان علوم تربیتی به طور کلی چنین اقدامی را در این سن توصیه نمی کنند.
بیشترین میزان اطلاع و رضایتمندی والدین از افتتاح حساب در سایت های شبکه ای هم به 16 تا 17 سالگی بازمی گردد. در این دوره زمانی در 90 درصد موارد والدین از افتتاح حساب مطلع هستند و در این زمینه با بچه ها
همکاری می کنند و تنها در 7 درصد موارد آنها از تصمیم بچه هایشان اطلاعی ندارند.


زورگیری به شیوه جدید


یکی از متداول ترین پدیده های نگران کننده در شبکه های اجتماعی آنلاین زورگیری های آنلاین از بچه ها یا cyberbullying است. منظور آن است که کاربری به طور مکرر از طریق ارسال پیام یا تصاویر و ویدیوهای نامناسب کودک یا نوجوانی را آزار داده و وی را می ترساند. دست انداختن و تمسخر کاربران کم سن وسال هم در همین رده دسته بندی می شود.

تنها 4 درصد از والدین گزارش کرده اند که بچه هایشان هدف چنین حملاتی قرار گرفته اند و این مسئله تا حدی نگران کننده است. زیرا کارشناسان رقم واقعی را بیش از این می دانند و معتقدند والدین از حجم واقعی مزاحمت هایی که برای فرزندانشان در محیط های مجازی به وجود می آید مطلع نیستند.
کارشناسان می گویند والدین در این زمینه به اندازه کافی با فرزندانشان صحبت نمی کنند و بچه ها هم از طرح این مسائل به طور عمومی بیم دارند و این یک مشکل جدی تلقی می شود. اما نتیجه این شرمساری ها برای آینده بچه ها خطرناک خواهد بود. نکته مهم آن است که در صورت استفاده جوانان و نوجوانان از شبکه های اجتماعی احتمال وقوع زورگیری آنلاین برای آنها تا دو برابر افزایش می یابد. این خطر با فاصله زیاد در رتبه اول خطراتی است که کاربران کم سن و سال شبکه های اجتماعی را تهدید می کند و پس از آن سرقت هویت، سرقت اموال و سرقت اقلام شخصی در رتبه های بعدی قرار دارند.

GPS در خدمت سارقان


توضیح آنکه در سال های اخیر فعال کردن خدمات مکان‎یاب یا gps توسط کاربران شبکه های اجتماعی متداول شده است. این خدمات به کاربران امکان می دهد تا دوستان و آشنایانشان را نسبت به موقعیت خود و محل قرارگیری‎شان مطلع کنند، اما چنین سرویس هایی به دزدان و سارقان هم امکان سوءاستفاده می دهد و تاکنون دزدی های مختلفی با سوءاستفاده از این سرویس روی داده و گزارش شده است. با توجه به اطلاعات کم بچه ها در این زمینه ها این خطر هم به طور جدی آنها را تهدید می کند.

به طور کلی دختران بیش از پسران توصیه ها و نصیحت هایی در مورد خطرات شبکه های اجتماعی دریافت می کنند. البته این مسئله بدیهی است چون در این شبکه ها دختران بیش از پسران با خطر سوءاستفاده مواجه هستند. این توصیه ها مسائلی همچون نحوه انتخاب دوستان، تنظیمات مربوط به حریم شخصی و حفاظت از اطلاعات را در بر می گیرد. در مقابل والدین پسرها کمتر در مورد دوستان مناسب و خطرات مربوط به زورگیری آنلاین صحبت می کنند.
با بالارفتن سن پسرها میزان دخالت والدین در مورد موارد فوق الذکر کمتر و کمتر می شود و در عوض آنان در مورد مسائلی همچون پست ها و نوشته های فرزندانشان در این سایت ها و همین طور تاثیر این مطالب بر شهرت و اعتبار خود و دوستان و آشنایانشان صحبت و اظهارنظر می کنند.

گفتنی است مایکروسافت برای انجام این بررسی از نظرات 1051 نفر از والدین آمریکایی کودکان 5 تا 17 ساله که به اینترنت دسترسی داشته اند، استفاده کرده است. از والدینی که بیش از یک فرزند 5 تا 17 ساله داشته اند، خواسته شده تا تنها در مورد فرزندی اظهار نظر کند که بیشتر از دیگری از اینترنت و شبکه های اجتماعی استفاده می کند.

منبع: سرویس فضای مجازی فارس

/ 0 نظر / 12 بازدید