تارنمای ارتباطات و فرهنگ
     


نگرش شهروندان اهل سنت و شیعه شهر بندرعباس نسبت به رسانه های داخلی و خارجی

مذهب و رسانه دو پدیده بسیار مهم در جوامع خاورمیانه در عصر حاضر است. در این جوامع، رسانه بازیگری جدیدالورود محسوب میشود که قدمت حضور جدی آن در عرصه های مختلف این جوامع به زحمت، به یک سده می رسد؛ درحالیکه مذهب در قرون و هزاره های متمادی یکی از عناصر اصلی کهن و مهم در ساختار جوامع منطقه خاورمیانه به شمار میرفته است. این مقاله تلاشی است برای بررسی ابعاد گوناگون مواجهه این دو پدیده در  جامعه ایرانی به طور عام و به طور خاص در استان هرمزگان و شهر بندرعباس و در آن سعی شده است تا راههای متفاوت و گوناگونی واکاوی شود که رسانه همچون ابزاری له و علیه مذهب ظاهر شده است و نشان داده شود که چگونه مذهب توانسته است در بسیاری از مواقع رسانه را به خدمت خود بگیرد و چگونه در برخی مواقع با احساس تهدید از جانب رسانه، از در جنگ و ستیز با آن درآمده است. مقاله حاضر بر این فرضیه استوار است که تعامل و تقابل میان رسانه و مذهب تأثیرات عمیق و مهمی بر جوامع مطالعه شده و نیز بر چگونگی شکل گیری فرهنگ سیاسی و اجتماعی این جوامع بر جای گذارده است؛ تأثیراتی که ابعاد آن می تواند در مواجهه سنت و مدرنیته و فرجام آن نقشی تعیین کننده داشته باشد.

 

به نظرم ما می توانیم در بحث استان هرمزگان با توجه به هجمه ها و کالاهای فرهنگی و رسانه ای دنیای غرب و اینکه ما در قرنی زندگی می کنیم که بنام عصر ارتباطات نامگذاری شده و یا به تعبیر دیگر عصر انفجار اطلاعات است در استان هرمزگان هم به طور دقیق تر بافت جمعیت مذهبی آن متشکل از اهل تسنن و شیعه بصورتی در سراسر استان و به خصوص شهر بندرعباس  که به عنوان مرکز استان نیز هست ، پراکنده شده است  .

 


در حقیقت وجود رسانه های نوشتاری و دیداری از قبیل مطبوعات و خبرگزاری ها در این استان و مشکلات مالی که گریبان گیر آنهاست مانند نشریات محلی استان و همین طور ضعف رسانه های گفتاری استان هرمزگان از قبیل شبکه های رادیو و تلویزیونی محلی صدا و سیمای خلیج فارس در جلب و جذب مخاطبین استان و از طرفی پر شدن این خلا رسانه ای توسط رسانه ها و به خصوص دریافت آسان سیگنال های شبکه های ماهواره ای کشورهای حاشیه خلیج فارس از قبیل :  امارات ، عمان ،‌ کویت و ....از طریق تلویزیون های معمولی با کیفیت عالی و از طرفی با توجه به صبغه تاریخی و دینی در میان اهل سنت استان هرمزگان و کشورهای حاشیه خلیج فارس ، همچنین وجود تعداد زیادی اهل سنت در این استان از دیرباز و از طرفی اگر ما به بحث ارتباطات بین فرهنگی هم بپردازیم و همین طور شباهت فرهنگی بین اهل سنت مناطق مختلف در شهر بندرعباس و کشورهای عربی خلیج فارس از قبیل نحوه لباس پوشیدن ، آداب و رسوم و ... پی ببریم . متوجه می شویم که طبیعتا شاهد مهاجرت افراد زیادی چه در گذشته و حال جهت کار و تامین معاش خود و خانواده و همین طور ازدواج مجدد آنها در آنجا  از این شهر و استان به کشورهای حاشیه خلیج فارس مهاجرت کرده اند و  از طرفی اعزام نیروی کار به آن طرف آب و کشورهای عربی و نفوذ فرهنگی استکبار در آنجا و پخش برنامه های خاص شبکه های ماهواره ای آن کشورها و جذاب بودن آنها برای جوانان این منطقه خود نشانه برنامه ریزی کشورهای غربی و در راس آنها آمریکا به وسیله کشورهای عبری حاشیه خلیج فارس است  و گواه این موضوع آن است که تبلیغات کشورهای عربی نیز همگام با غرب و با توجه به نفوذ آمریکا و به عنوان نمونه در بخش تبلیغ وهابیت و تخریب نظام ما توسط شبکه ماهواره ای الشارقه (شارجه) که برنامه هایی در ساعات خاصی به زبان فارسی بر ضد شیعه و در جهت حمایت از وهابیان دارد .

از طرف دیگر اعزام نیروی کار اهل سنت به آن طرف آب و کشورهای عربی و نفوذ نرم و فرهنگی استکبار در میان حاکمیت کشورهای عربی که البته با توجه به نزدیک بودن کشورهای عربی به جمهوری اسلامی ایران  بهترین مکان برای ضربه فرهنگی به ماست ، با توجه به مسافت کم و هم مرز بودن و همین طور همسایگی آنها با ما از طریق دریا و خلیج فارس طبیعتا کشورهای عربی می توانند مکان مناسبی برای استکبار جهانی و در راس آن آمریکا و اسرائیل باشد تا برنامه هایی را از طریق رسانه ها و همین طور ارسال محموله ها و کالاهای فرهنگی غرب باشد .  و می تواند از طریق کانال های ماهواره ای نیز برنامه هایی را  برای جوانان پخش کند . خود گواه برنامه ریزی آنها با کمک کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس باشد که اگر ضعف در نهادهای فرهنگی باشد و نجنبند ممکن است این فرصت به تهدید تبدیل شود . در حقیقت اهل سنت و حتی جوانان می تواند این فرصت برای ما باشند در صورتی که زمینه های برای جذب فرهنگ دینی و اسلامی ما باشد نمونه آن اینکه کشورهای حاشیه خلیج فارس همه ساله تحت حمایت آمریکا در رسانه های دنیا عنوان می کنند که که نام این خلیج ، خلیج فارس نیست و یا جزایر سه گانه ایرانی  تنب بزرگ ، تنب کوچک و ابوموسی را متعلق خود می دانند .

اگر به این خبر یک کم دقت کنیم متوجه این موضوع می شویم که غرب از طریق ایجاد رسانه در کشورهای عربی حمله نرم رسانه ای کند .

مرداک شبکه خبری 24 ساعته عربی راه اندازی می کند

شرکت انگلیسی بی اسکای بی متعلق به رابرت مرداک در ابوظبی اقدام به تاسیس شبکه خبری 24ساعته عربی می کند.
اسکای نیوز با شرکت سرمایه‌گذاری رسانه‌های ابوظبی برای راه‌اندازی شبکه خبری 24 ساعته عربی قرارداد همکاری منعقد می‌کند.
در این باره گاردین (guardian) طی گزارشی اعلام کرد شرکت "بی اسکای بی" در یک سرمایه‌گذاری مشترک با "شیخ منصور بن زاید آل نهیان"، شبکه خبری اسکای نیوز را به زبان عربی راه‌اندازی می‌کند.
این شبکه مستقر در ابوظبی قرار است در سال 2012 برای پوشش خاورمیانه و شمال آفریقا و برای رقابت با شبکه‌های تلویزیونی عرب زبان از قبیل "الجزیره" و سرویس جهانی تلویزیون عربی "بی بی سی" راه‌اندازی شود.
بی اسکای بی و شرکت سرمایه‌گذاری رسانه‌های ابوظبی متعلق به منصور در این برنامه مشترک برای راه‌اندازی این شبکه خبری 24 ساعته سرمایه‌گذاری خواهند کرد.
این کانال با بکارگیری 180 خبرنگار چند رسانه‌ای در حوزه رسانه‌ای ابوظبی مستقر خواهد شد. این کانال توسط شبکه‌ای از دفاتر خبری در سراسر منطقه و نیز دفتر لندن و واشنگتن دی سی پشتیبانی شده و همچنین قادر به دسترسی به شبکه گسترده دفاتر بین‌المللی اسکای نیوز نیز خواهد بود.
"
آدریان ولز"، رئیس بخش عملیات اخبار بین‌الملل اسکای نیوز به عنوان مدیر خبر این شبکه برای هدایت آن منصوب خواهد شد.
جیمز مرداک فرزند رابرت مرداک، رئیس "بی اسکای بی" گفت: "خاورمیانه و شمال آفریقا منطقه بسیار مناسبی برای سرمایه‌گذاری رسانه‌ها بوده و ابوظبی بهترین دروازه ورود به این بازار است. قصد داریم استانداردهای جدیدی برای خاورمیانه و شمال آفریقا در حوزه رسانه تعریف کنیم."

البته نکته حائز اهمیت این است که همواره شبکه ابوظبی متعلق به دولت امارات متحده عربی همواره در شهر بندرعباس قابل رصد و بوسیله یک آنتن معمولی هم دریافت می شود .

 

 

 

 

 


نوشته شده توسط محمد کمالی باغستانی در ۱۳٩٠/٢/٩ ساعت ۸:٥٥ ‎ب.ظ