تارنمای ارتباطات و فرهنگ
     


رسانه ای به نام منبر

منبر، رسانه‌ای متفاوت از دیگر رسانه‌ها

منبر را تریبون و رسانه اسلام می‌نامند. حالا چرا منبری را که مسیحی‌ها پیش‌تر از اینها داشتند، برای مسلمانان رسانه شده و آنها توانسته‌اند از این پتانسیل بهره‌های فراوان ببرند؟ نکته اینجاست که منبر، در ظاهر چیز خاصی نیست؛ یعنی فقط سکویی است که چند پله دارد. مهم این است که چه کسی روی آن قرار می‌گیرد و با چه وجهه و اعتباری و چه سخنانی می‌گوید با چه اندازه تاثیرگذاری. ساختار ارتباطی منبر ساختار بسیار ساده‌ای است؛ یعنی منبر از یک فرستنده و یک گیرنده تشکیل شده که به واسطه ارتباط رودررو و چهره به چهره‌شان و نبود مجرای ارتباطی که ایجادکننده پارازیت‌های مختل‌کننده ارتباط باشد، تشکیل شده است. درواقع مدل ارتباطی‌ای که می‌توان برای منبر قائل بود، ساده‌ترین و در عین حال تاثیرگذارترین مدلی است که می‌توان برای آن فرض کرد.


ادامه مطلب . . .

نوشته شده توسط محسن قزلی در ۱۳٩٠/٤/۱٤ ساعت ٩:۱٢ ‎ق.ظ

نمایشگاه عکس

دوستان عزیز و هنرمند برای ایجاد یک زنگ تفریح بعد از پشت سر گذاشتن امتحانات بعد نیست یک سری هم به نمایشگاه عکس " آقای بهزاد اخلاقی " بزنید. این نمایشگاه روز جمعه 17 تیر افتتاح می شود و تا 9 مرداد دایر است.

آدرس : کریمخان / عضدی ( آبان جنوبی ) کافه 78

ساعت بازدید : 11 تا 23


نوشته شده توسط فاطمه امیراحمدی در ۱۳٩٠/٤/۱٤ ساعت ۱٢:٤٦ ‎ق.ظ

خلاصه فصل پنجم کتاب حمید مولانا

خلاصه فصل پنجم / سیاست‌های ارتباطی و برنامه ریزی برای توسعه

تعریف برنامه ریزی و سیاست گذاری ارتباطی

تعریف یونسکو: مجموعه‌ای از اصول و هنجارها که برای راهبردی رفتار نظام‌های ارتباطی به وجود آمده‌اند.

تعریف مولانا: اصول سیستماتیک نهادینه شده، هنجارها و رفتارهای هایی که از طریق مکانیزم های قانونی و حقوقی و یا از طریق استنباط تاریخی به وجود آمده است تا شکل گیری، توزیع و کنترل ارتباطات در هر دو جنبه انسانی و تکنولوژیک را راهبری کند.

برنامه ریزی ارتباطی بر استراتژی ها و عملکردهای خاص و عام مربوط به هدفهای کوتاه مدت و درازمدت سیاست

مورد نظر، در راستای اجرا و اتمام آن اهداف، دلالت می کند.

استراتژی ها و نگر شها

بررسی ادبیات و نهادهای دست اندرکار برنامه ریزی و سیاست گذاری ارتباطی برخوردهای پژوهشی زیر را مشخص می سازد:

  1. برنامه ریزی دراز مدت با هدف توزیع عادلانه تر قدرت ارتباطی در آینده جامعه.
  2.  برنامه ریزی همه سونگر برای بررسی همه جنبه های نظام ارتباطی در چهارچوب گسترده تر اجتماعی  سیاسی جامعه.
  3.  ارتباطات حامی توسعه برای ترغیب مشارکت جریان های ذی نفع در یک پروژه و ضمانت اجرای موفقیت آمیز آن.
  4.  ارزیابی و انتقال تکنولوژی، به ویژه نوآوری های ارتباطات ماهواره ای، تلویزیون سیمی و شبکه های کامپیوتری دوربرد.
  5.  نظارت و مقررات و پیامدهای حقوقی و نهادی آن.
  6.  نگرش های هنجاری و هدف گرا که در آنها مشی برنامه اطلاعاتی در زمینه رشد دیدگا ههای سیاسی و فرهنگی مردم یک نقش فعال است. رشد دیدگاه ها از طریق برنامه های جایگزین ومنتقدانه علمی می شود.
  7.  اقتصاد اطلاعات و آن تعیین سهم بخش اطلاع رسانی اقتصاد در رشد همه جانبه اقتصادی است.
  8.  نگرش همگرا به یک روش شناسی فراگیر و یکپارچه

"این فصل کتاب دکتر مولانا توسط آقای مقدسی خلاصه شده است و جز منابع امتحانی درس "غرب شناسی و سیاست های ارتباطی آن" است."

 

 

 


ادامه مطلب . . .

نوشته شده توسط فاطمه امیراحمدی در ۱۳٩٠/٤/۱٤ ساعت ۱٢:٢۸ ‎ق.ظ

خلاصه ی مقاله رسانه های نوین جهانی و سیاست گذاری ارتباطات

خلاصه مقاله : رسانه های نوین جهانی و سیاست گذاری ارتباطات ؛ نقش دولت درقرن بیست و یکم 

سه دلیل برای ضرورت سیاستگذاری ارتباطی :

1- تاثیرسیاسی : نظامهای ارتباطی در فرآیندهای سیاسی نقش مهمی برعهده دارند. دموکراسی ها برای ایجاد آگاهی اجتماعی  که برای فرآیندهای تصمیم گیری جمعی ضروری است و تضمین حقوق ارتباطی شهروندان به نظامهای ارتباطی متکی هستند. فناوریهای جهانی اطلاعات و ارتباطات و نیز جهانی سازی ، غالبا در بازنمایی هایشان  ، برای نهادها و فرآیندهای سیاسی در سطح جهان ، بحران ایجاد می کنند.

2- فناوریهای جهانی اطلاعات و ارتباطات درگیر موفقیت های اجتماعی و فرهنگی ملتها هستند. اطلاعات و ارتباطات بخشی از محیط نمادین ملی و مشترک و نیز محیط سایر تشکل های اجتماعی و جمعی است . در نتیجه بسیاری از ملتها نگران این موضوع هستند که فناوریهای جهانی اطلاعات و ارتباطات چگونه برزندگی اجتماعی و فرهنگی شان تاثیر می گذارند . ( تاثیر مخرب گفت و گوهای  مستهجن ، نژادپرستانه یا کفرآمیز در اینترنت )

3- با آنکه فناوریهای جهانی اطلاعات و ارتباطات میزبان فعالیت های فرامرزی  مجازی هستند ، شهروندان غیر مجازی که در مکان های واقعی مستقر هستند ، فعالیت های مجازی را تجربه می کنند.

"این مقاله توسط خانم حقانی خلاصه شده است و جز منابع امتحانی درس " غرب شناسی و سیاست های ارتباطی آن" می باشد ".


ادامه مطلب . . .

نوشته شده توسط فاطمه امیراحمدی در ۱۳٩٠/٤/۱٤ ساعت ۱٢:٢٠ ‎ق.ظ

خلاصه ی تسطیح گرهای کتاب " دنیا مسطح است "

   تسطیح گر 1

   سقوط دیوار برلین

   سقوط دیوار برلین در تاریخ 9/11/1989 نیروهایی را آزاد کرد که سرانجام ، آزادی تمامی مردم در بند امپراتوری شوروی را به همراه آوردند . اما در عمل این نیروها تاثیرات گسترده تری به جای گذاشتند . این رویداد تعادل قدرت را به نفع حامیان حکومت دموکراتیک مبنی بر توافق و متمایل به بازار آزاد و به ضرر حامیان حکومت اقتدارگرا و متمایل به اقتصاد با برنامه ریزی متمرکز ، به هم زد . جنگ سرد مبارزه ای بین دو سیستم اقتصادی – سرمایه داری و کمونیسم – بود . با سقوط دیوار برلین تنها یک سیستم باقی ماند و هر کسی می بایست خود را به طریقی با آن هماهنگ کند . از آن پس ، اقتصادها به صورت فزاینده ای از پایین به بالا ادامه شدند ، متناسب با نیازها و آرزوی های مردم و نه از بالا به پایین و بر مبنای منافع دار و دسته ی کوچک حاکم .

 "ده تسطیح گر کتاب " دنیا مسح است" جز منابع امتحانی درس " غرب شناسی و سیاست های ارتباطی آن" است " . 


ادامه مطلب . . .

نوشته شده توسط فاطمه امیراحمدی در ۱۳٩٠/٤/۱۳ ساعت ۱۱:٥۳ ‎ب.ظ

خلاصه مقدمه کتاب " دنیا مسطح است "

سه دوران بزرگ جهانی شدن :

   1 . دوران اول

   از 1492م که کریستف کلمب سفر اکتشافی دریایی خود را آغاز کرد و دنیای قدیم و جدید را رو در روی هم قرار داد و تا 1800م طول کشید . دوران اول جهانی شدن ، دورانی که دنیا را از مقیاس بزرگ به مقیاس متوسط رساند . موضوع جهانی شدن ، کشورها و نیروهای جسمانی آن ها بود ، به این معنی که عامل کلیدی تغییر و نیروی محرکه ی فرایند یکپارچگی جهانی ، زور بازو و نیروی عضلات ، قدرت اسب ، قدرت باد و در اواخر دوره ، قدرت بخار در یک کشور بود و این که چه قدر خلاقانه می توانست آن ها را به کار گیرد . در این دوران کشورها و دولت ها که اغلب انگیزه های مذهبی یا امپریالیستی یا هر دو را با هم داشتند در انهدام دیوارها و جوش دادن دنیا به هم پیشرو بودند و یکپارچگی جهانی را پیش بردند . در جهانی شدن 1 ، پرسش اصلی این بود : « جایگاه کشور من در رقابت و فرصت های جهانی کجاست ؟ چگونه می توانم جهانی شوم و از طریق کشورم با جهان همکاری کنم ؟ »

( کتاب " دنیا مسطح است " جز منابع امتحانی درس " غرب شناسی و سیاست های ارتباطی آن " می باشد که به همت دوستان ورودی 88 بخش مقدمه و تسطیح گرها آن خلاصه گردیده و در اختیار سایر دوستان قرار می گیرد) . 


ادامه مطلب . . .

نوشته شده توسط فاطمه امیراحمدی در ۱۳٩٠/٤/۱۳ ساعت ۱۱:٢٦ ‎ب.ظ

خسته نباشیدی به تمام بچه های گل تبلیغ و ارتباطات فرهنگی

سلام بر دوستان

بعد از یک نبرد جانانه در این ترم ، باید بگویم که واقعا برای ما نفس گیر و بسیار سنگین بود؛ فکر می کنم یک فراغت بالی در این تعطیلات فراهم شده باشد ( البته برای ترم چهاری ها خیر چون درگیر پایان نامه ها هستند ) که کمی به سایت تارنمای ارتباطات و فرهنگ رونق بدهیم. به قول آقای زارع خلاصه کنفرانس ها ، مقالات و ... می تواند کمک شایانی در اولین قدم باشد. ترم سوم ، ترم پر کاری است و به همت بچه ها برای راحت شدن دوستان در شب امتحان در برخی واحدها با خلاصه کردن کتاب، مقالات و ... به همدیگر کمک شد. برای راحتی بچه های دیگر که انشاا... در ترم های آتی این واحدها را خواهند داشت خلاصه های تهیه شده در اختیار دوستان گذاشته خواهد شد و بچه هایی که فراغت بیشتری دارند می توانند در تعطیلات این خلاصه ها را مروری داشته باشند.


نوشته شده توسط فاطمه امیراحمدی در ۱۳٩٠/٤/۱۳ ساعت ۱۱:۱٤ ‎ب.ظ